Kalina sztywnolistna Viburnum rhytidophyllum

Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum) – gatunek rośliny należący do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae), czasem zaliczany do wyodrębnianej osobno monotypowej rodziny kalinowatych (Viburnaceae). Pochodzi z zachodnich i północnych obszarów Chin. W Europie jest uprawiany od początku XX wieku. W Polsce jest sadzony jako roślina ozdobna, znajduje się też w kolekcji wielu ogrodów botanicznych.

Kwiaty kremowobiałe, drobne (średnica do 6 mm), zebrane w płaskie baldachogrona o średnicy do 20 cm. Pokrój zimozielony szerokokrzaczasty krzew o wysokości do 3 m. Pędy wzniesione i kutnerowato owłosioneLiście Owoc jednonasienne, jajowate, twarde i błyszczące pestkowce o średnicy około 1 cm. Początkowo podczas dojrzewania przyjmują purpurowy kolor, potem ciemnieją, w pełni dojrzałe stają się czarne.

Biologia i występowanie


Roślina wieloletnia, nanofanerofit. Okres kwitnienia: kwiecień–maj. Owoce dojrzewają w miesiącach sierpień-wrzesień i są lekko trujące. Kwiatostany na przyszły sezon wegetacyjny zawiązuje już jesienią. Nie są one pokryte łuskami, lecz zimują osłonięte filcowatymi włoskami o białożółtym kolorze.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 23:29:31]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303130. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Miłowit Boguszewicz, Piotr Banaszczak: Katalog roślin II : drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni. Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
  • GRIN.
  • Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-20].
  • Katarzyna Józefowicz: Kalina sztywnolistna (pol.). 2013. [dostęp 2013-11-20].
  • FlorAng. Kalina sztywnolistna. [dostęp 2009-03-05].
Przypisane cechy
ogólne krzew
ogólne roślina trująca
ogólne roślina ozdobna
barwa kwiatów płatki kremowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachogrono
kolor owoców czarne
kolor owoców purpurowe
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców pestkowiec
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)