Kalina sztywnolistna Viburnum rhytidophyllum

Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum) – gatunek rośliny należący do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae), czasem zaliczany do wyodrębnianej osobno monotypowej rodziny kalinowatych (Viburnaceae). Pochodzi z zachodnich i północnych obszarów Chin. W Europie jest uprawiany od początku XX wieku. W Polsce jest sadzony jako roślina ozdobna, znajduje się też w kolekcji wielu ogrodów botanicznych.

Liście lancetowate lub jajowate o długości do 20 cm i wyraźnie wypukłych nerwach. Są ciemnozielone i sztywne, górna część blaszki jest pomarszczona, dolna żółtawoszaro kutnerowata. Kwiaty kremowobiałe, drobne (średnica do 6 mm), zebrane w płaskie baldachogrona o średnicy do 20 cm. Pokrój zimozielony szerokokrzaczasty krzew o wysokości do 3 m. Pędy wzniesione i kutnerowato owłosione Owoc jednonasienne, jajowate, twarde i błyszczące pestkowce o średnicy około 1 cm. Początkowo podczas dojrzewania przyjmują purpurowy kolor, potem ciemnieją, w pełni dojrzałe stają się czarne.

Biologia i występowanie


Roślina wieloletnia, nanofanerofit. Okres kwitnienia: kwiecień–maj. Owoce dojrzewają w miesiącach sierpień-wrzesień i są lekko trujące. Kwiatostany na przyszły sezon wegetacyjny zawiązuje już jesienią. Nie są one pokryte łuskami, lecz zimują osłonięte filcowatymi włoskami o białożółtym kolorze.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-01-28 07:42:00]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303130. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Miłowit Boguszewicz, Piotr Banaszczak: Katalog roślin II : drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni. Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
  • GRIN.
  • Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-20].
  • Katarzyna Józefowicz: Kalina sztywnolistna (pol.). 2013. [dostęp 2013-11-20].
  • FlorAng. Kalina sztywnolistna. [dostęp 2009-03-05].
Przypisane cechy
ogólne krzew
ogólne roślina trująca
ogólne roślina ozdobna
barwa kwiatów płatki kremowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachogrono
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
kolor owoców czarne
kolor owoców purpurowe
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców pestkowiec
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)