Jarząb pośredni Sorbus decipiens

Jarząb pośredni (Sorbus hybrida L.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych (Rosidae). Naturalnie występuje na Półwyspie Skandynawskim i w niektórych krajach Europy (Francja, Hiszpania, Rumunia, Szwajcaria, Anglia, Dania), ponadto jest uprawiany w wielu innych krajach świata i gdzieniegdzie rozprzestrzenia się jako uciekinier z upraw.

Liście długość do 10 cm. W dolnej części pierzaste, w górnej pierzasto klapowane, o ząbkowanych brzegach. Jesienią przebarwiają się na czerwonobrązowo. Podobne liście ma jarząb szwedzki, ale w dolnej części nie są pierzaste. Kwiaty białe, o średnicy około 1 cm, zebrane w duże podbaldachy. Pokrój nieduże drzewo lub krzew o szerokostożkowatej koronie. Owoc owoc pozorny, czerwony, okrągławy, o średnicy ok. 1 cm.

W Polsce jest uprawiany, głównie w parkach, zieleni miejskiej, przy drogach i w ogrodach botanicznych. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na żyznej i wilgotnej glebie. Często uprawiany jest kultywar 'Gibbsi' charakteryzujący się obfitym kwitnieniem i osiągający wysokość do 9 m.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-01-15 10:33:16]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48130430. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2012-05-28].
  • W. Kulesza: Klucz do oznaczania drzew i krzewów. Warszawa: PWRiL, 1955.
  • Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.
  • The Plant List. [dostęp 2012-05-28].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-20].
Przypisane cechy
ogólne drzewo
ogólne krzew
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachy
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie liście pierzaste
kolor owoców czerwone
rodzaj owoców kuliste