Pięciornik rozłogowy Potentilla reptans

Pięciornik rozłogowy (Potentilla reptans L.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae Juss.). Rośnie dziko w Europie, Afryce Północnej i Azji, rozprzestrzenił się również gdzieniegdzie poza obszary swojego rodzimego występowania. W Polsce jest bardzo pospolity na całym obszarze.

Liście dłoniaste, zazwyczaj 5-, czasem 3-listkowe. Blaszka liściowa odwrotnie jajowata, spodem owłosiona. Kwiaty 5-płatkowe, osadzone pojedynczo w kątach liści na kilkucentymetrowych szypułkach. Kwiat o średnicy 1,5–2,5 cm. Łodyga wszystkie nadziemne łodygi są płożące się lub podnoszące się. Wyrastają z grubego i słabo rozgałęziającego się kłącza. Pędy zakorzeniają się w węzłach (również kwiatonośne). Mają długość 30-100 cm, są pojedyncze, lub słabo tylko rozgałęzione. Pod ziemią grube i słabo rozgałęzione kłącze. Owoce drobne i całkiem nagie niełupki.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do września. Siedlisko: przydroża, wilgotne łąki, zarośla. Gatunek częsty na niżu i w górach po regiel dolny. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O/All. Agropyro-Rumicion crispi i Ass. Ranunculo-Alopecuretum. Liczba chromosomów 2n= 28.
Jest rośliną żywicielską rzadkiego motyla powszelatka armorykańskiego.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 22:21:31]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304018. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-29].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-04-28].
Przypisane cechy
ogólne bylina
liczba płatków płatków pięć
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
ulistnienie liście owłosione
rodzaj owoców niełupki
wygląd łodygi łodyga pełzająca
wygląd łodygi łodyga gałęzista
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień