Mięta nadwodna Mentha aquatica

Mięta nadwodna, m. wodna (Mentha aquatica L.) – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Występuje w części Afryki, na większości obszaru Europy oraz w Azji zachodniej i na Kaukazie. W Polsce częsta na niżu, w górach rozproszona.

Liście ogonkowe, jajowate lub owalne, ząbkowane na brzegach, długie od 2 do 6 cm, owłosione. Podsadki podobne do innych liści. Kwiaty różowe lub liliowe, skupione w okółkach na szczycie łodygi i tworzące kuliste kwiatostany, przynajmniej w dolnej części porozrywane. Nibyokółki znajdujące się w kątach najwyższej pary liści są dużo mniejsze i na krótszych szypułkach. Ząbki kielicha lancetowate. Kielich jest prawie cylndryczny, ma 13 wyraźnych nerwów, a jego ząbki zakończone są szydlastym końcem. W gardzieli korony znajduje się pierścień włosków. Pokrój roślina wieloletnia, o silnym zapachu cytryny, limonki. Osiąga wysokość do 80 cm. Łodyga przeważnie wzniesiona, prosta lub rozgałęziona.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit, hydrofit. Kwitnie od lipca do września lub października. Siedlisko: bagna, brzegi cieków wodnych, rowy, mokre łąki.


Roślina ozdobna: często stosowana do obsadzania oczek wodnych.
Roślina kosmetyczna. Ze względu na zawartość olejków eterycznych i właściwości czyszczących stosowana jako jeden ze składników szamponów ziołowych, także stosowana w perfumach, np. Kenzo.
Sztuka kulinarna. Ze względu na swój zapach i aromatyczny smak jako przyprawa była używana już w średniowieczu

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 22:06:59]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48130115. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-31].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-01-02].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.