Miesiącznica roczna Lunaria annua

Miesiącznica roczna (Lunaria annua) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy, ale rozprzestrzeniła się także gdzieniegdzie poza tym rejonem swojego rodzimego występowania. W Polsce czasami uprawiana, niekiedy dziczejąca (efemerofit).

Liście sercowate, na brzegu lekko kolczasto ząbkowane, krótko owłosione. Dolne są długoogonkowe, środkowe krótkoogonkowe, górne siedzące. Kwiaty drobne, bladofioletowe, czterokrotne, zebrane w złożone grona, o przyjemnym zapachu. Płatki korony o długości od 10 do 12 mm, działki kielicha od 4 do 6 mm. Łodyga wzniesiona o wysokości 30-150 cm, górą rozgałęziająca się, owłosiona. Owoce łuszczynki eliptyczne do niemal okrągłych, silnie spłaszczone o długości od 3 do 4,5 cm i szerokości do 2,5 cm, oba końce krótko niezaostrzone do zaokrąglonych, ze srebrzyście błyszczącą przegrodą.

Biologia i występowanie


Roślina zielna, dwuletnia lub rzadziej jednoroczna. Siedlisko: cieniste lasy, wąwozy, zbocza. Kwitnie: kwiecień – czerwiec. Kwiaty rośliny zapylane są przez motyle nocne


Roślina ozdobna, uprawiana w ogrodach, rośnie również dziko. Używana jest do suchych bukietów. Rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu zacienionym. Wymaga wilgotnego i przepuszczalnego podłoża. Łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion.


Ze względu na charakterystyczne, pojawiające się w okresie jesieni łuszczynki roślinę nazywa się popularnie "Judaszowe srebrniki"

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-04-03 19:23:59]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303907. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004, s. 193. ISBN 83-01-14342-8.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-10-27].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001- .... [dostęp 2010-05-13].
Przypisane cechy
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki fioletowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
liczba płatków płatki cztery
kształt blaszki liście sercowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie bezogonkowe
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie kolczasto-ząbkowane
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców łuszczyna
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)