Miesiącznica roczna Lunaria annua

Miesiącznica roczna (Lunaria annua) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy, ale rozprzestrzeniła się także gdzieniegdzie poza tym rejonem swojego rodzimego występowania. W Polsce czasami uprawiana, niekiedy dziczejąca (efemerofit).

Liście sercowate, na brzegu lekko kolczasto ząbkowane, krótko owłosione. Dolne są długoogonkowe, środkowe krótkoogonkowe, górne siedzące. Kwiaty drobne, bladofioletowe, czterokrotne, zebrane w złożone grona, o przyjemnym zapachu. Płatki korony o długości od 10 do 12 mm, działki kielicha od 4 do 6 mm. Łodyga wzniesiona o wysokości 30-150 cm, górą rozgałęziająca się, owłosiona. Owoce łuszczynki eliptyczne do niemal okrągłych, silnie spłaszczone o długości od 3 do 4,5 cm i szerokości do 2,5 cm, oba końce krótko niezaostrzone do zaokrąglonych, ze srebrzyście błyszczącą przegrodą.

Biologia i występowanie


Roślina zielna, dwuletnia lub rzadziej jednoroczna. Siedlisko: cieniste lasy, wąwozy, zbocza. Kwitnie: kwiecień – czerwiec. Kwiaty rośliny zapylane są przez motyle nocne


Roślina ozdobna, uprawiana w ogrodach, rośnie również dziko. Używana jest do suchych bukietów. Rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu zacienionym. Wymaga wilgotnego i przepuszczalnego podłoża. Łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion.


Ze względu na charakterystyczne, pojawiające się w okresie jesieni łuszczynki roślinę nazywa się popularnie "Judaszowe srebrniki"

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 21:56:36]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48129917. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004, s. 193. ISBN 83-01-14342-8.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-10-27].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001- .... [dostęp 2010-05-13].
Przypisane cechy
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki liliowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
liczba płatków płatki cztery
symetria kwiatu kwiat promienisty
kształt blaszki liście sercowate
brzeg liścia ząbkowany
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie kolczasto-ząbkowane
kolor nasion brązowe
kolor owoców białe
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców łuszczyna
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec