Rumian ruski Anthemis ruthenica

Rumian ruski (Anthemis ruthenica M.Bieb.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. W Polsce występuje w rozproszeniu na nizinach i wyżynach.

Liście podwójnie pierzastodzielne. Odcinki oddalone od siebie, lancetowate lub równowąskolancetowate, szaro wełnisto owłosione. Kwiaty zebrane w koszyczki o średnicy 20-35 mm. Dno koszyczka wypukłe, w czasie owocowania stożkowato wydłużone. Kwiaty języczkowe białe, kwiaty rurkowate - żółte. Plewinki czółenkowate, z nerwem, w górnej części rozszerzone, w dolnej - drobno karbowane, nagle zwężone w ostrze. Łodyga wzniesiona, rozgałęziająca się od samej nasady, szaro wełnisto owłosiona, do 50 cm wysokości. Owoce podłużnie żeberkowane niełupki bez guzków, z krótkim, suchobłoniastym rąbkiem na szczycie. Niełupki zewnętrzne posiadają rąbek przepołowiony.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Rośnie na polach i przydrożach. Kwitnie od maja do sierpnia. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek wyróżniający dla zespołu Berteroëtum incanae.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:15:32]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=47707444. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-17].