Oset nastroszony Carduus acanthoides

Oset nastroszony (Carduus acanthoides L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z Azji i Europy, ale rozprzestrzenił się jako gatunek zawleczony także w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce jest pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

Liście przerywano pierzastodzielne, silnie kłujące, na brzegach posiadające duże kolce. Kwiaty zebrane w dość duże jajowate i wzniesione koszyczki, wyrastające na krótkich szypułkach pojedynczo lub po kilka blisko siebie. W czasie dojrzewania owoców nie odpadają. Szypułki koszyczków są oskrzydlone. Listki okrywy o szerokości do 2,5 mm, zwężające się od nasady i odstające na boki, kłujące. Dno koszyczka ze szczeciniastymi plewinkami. Wszystkie kwiaty rurkowate, purpurowoczerwone, przedprątne i owadopylne. Korona kwiatów wyraźnie dwuwargowa i posiadająca rozszerzenie ponad 2 mm długości. Łodyga wzniesiona, prosta, o wysokości 30-100 cm. Jest przerywano-kolczasto oskrzydlona. Owoc drobno kropkowane niełupki długości 2,5-3,5 mm z puchem kielichowym składającym się z pojedynczych, szczecinkowatych włosków zrośniętych w pierścień.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Siedliska ruderalne, przydroża, ugory, obrzeża lasów. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Carduetum acanthoidis i gatunek wyróżniający dla Ass. Onopordetum acanthii. Kwitnie od lipca do września. Nasiona rozsiewane są przez wiatr.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-01-21 06:22:21]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51759469. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Jakub Mowszowicz: Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych pospolitych roślin zielnych. Warszawa: WSiP, 1986, s. 198. ISBN 83-02-00607-6.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Olga Seidl, Józef Rostafiński: Przewodnik do oznaczania roślin. Warszawa: PWRiL, 1973.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
Przypisane cechy
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki czerwone
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
symetria kwiatu kwiat grzbiecisty
symetria kwiatu symetria rurkowata
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie liście pierzaste
rodzaj owoców niełupki
rodzaj owoców puch kielichowy
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga kolczasta
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień