Bertram lekarski Anacyclus officinarum

Bertram lekarski, pierściennik lekarski (Anacyclus officinarum Hayne) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje wyłącznie w uprawie. Czasami dziczeje, w Polsce spotykany jest jako efemerofit.

Kwiaty kwiaty rurkowate, żółte z dwiema łatkami. Kwiaty języczkowate białe, spodem fiołkowo nabiegłe. Pokrój roślina jednoroczna, wysokość do 30 cm. Łodyga gruba, dęta. Owoce brzeżne, oskrzydlone niełupki.

Zawarta w roślinie piretyna jest czynną aktywną substancją biologiczną działającą owadobójczo na przenoszące malarię komary, i moskity[potrzebny przypis].
Anacyclina ma właściwości przeciwdrgawkowe, przeciwepileptyczne, rozkurczowe i antydepresyjne. Zgodnie z tradycją leczniczą Hildegardy, opartą na medycynie holistycznej, bertram stosuje się w medycynie alternatywnej Ajurweda oraz w rosyjskiej medycynie ludowej jako środek wzmacniający system nerwowy w celu poprawienia sprawności umysłowej. Poprawia on pamięć, umiejętność koncentracji, dokrwienie mózgu i umiejętności intelektualne człowieka. Jest jednym z najskuteczniejszych środków służących do ochrony i leczenia przedwczesnej demencji i choroby Alzheimera, stosowany też przy trudnościach w mówieniu i paraliżach po udarach mózgu oraz przeciw depresji. W rosyjskiej medycynie ludowej bertram stosuje się jako silny środek wzmacniający system nerwowy w leczeniu epilepsji, paraliżu po udarach mózgu a także w przypadkach chrypki i anginy[potrzebny przypis].
Bertram stosowany jest przeciwkaszlowo, w przeziębieniach, astmie, odmie opłucnej, dolegliwościach trawiennych, zapaleniu opłucnej i cukrzycy[potrzebny przypis].

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-05-01 15:00:45]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48617454. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Vascular Plants of Poland - A Checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 1995. ISBN 83-85444-38-6.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-27].