Czosnek winnicowy Allium vineale

Czosnek winnicowy (Allium vineale L.) - gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. Gatunek występuje na terenie Europy, zawleczony do Ameryki Północnej.

Liście 3-5 lub więcej, w przekroju prawie obłe, dołem dęte, wierzchem nieco spłaszczone, grube 1-2,5 mm Kwiaty zebrane w baldach pozorny na szczycie łodygi; w baldachu obok kwiatów występują cebulki (czasem kwiatów w ogóle nie ma). Przed rozwinięciem kwiatostan osłonięty jest błoniastą okrywą złożoną z jednego nagle zwężonego w cienki kolec listka, długości kwiatostanu lub krótszego, odpadająca w trakcie kwitnienia. Szypułki cienkie, długie do 25 mm. Działki purpurowe lub białawe, do 5 mm długie, lancetowate, na końcu czasem zaostrzone; grzebyk grzbietny gładki. Pręciki początkowo długości płatków, w miarę przekwitania do 2 razy dłuższe. Nitki pręcików wewnętrznych płaskie, na szczycie o trzech wyrostkach, z których dwa boczne, szydlaste, wielokrotnie dłuższe od pylników. Kwitnie od czerwca do lipca. Pokrój roślina osiąga wysokość 30-90 cm. Rośnie w niewielkich kępach. Łodyga prosto wzniesiona, sztywna, pełna, obła, ulistniona w dolnej połowie; wysokość do 100 cm. Nasiona podłużnie jajowate, spłaszczone i lekko wygięte. Długość wynosi ok. 2,4 mm, szerokość ok. 1 mm. Powierzchnia nasion jest pokryta drobnymi brodawkami ułożonymi w równoległych szeregach i ma barwę niebieskawoczarną.

Biologia i występowanie


Roślina środowisk kserotermicznych i antropogenicznych (przydroża, uprawy). W Polsce częsta, oprócz Karpat.


Przyprawa - można wykorzystywać jak czosnek pospolity, roślina w smaku jednak łagodniejsza.
Roślina ozdobna - roślina rzadko stosowana w kompozycjach naturalistycznych (łąki kwietne).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-05-01 14:57:57]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=40997444. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Danuta Młodzianowska: Nasionoznawstwo. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1961.