Mietlica olbrzymia Agrostis gigantea

Mietlica olbrzymia (Agrostis gigantea Roth) - gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych. Znana jest także pod nazwami mietlica biaława i perzówka[potrzebny przypis]. Jako gatunek rodzimy występuje w Eurazji. Ponadto zawleczony do Ameryki, Australii i południowej Afryki. W Polsce pospolita trawa, występująca na żyznych terenach od nieznacznie suchych do niezbyt wilgotnych, niżowych.

Liście liście koloru szarozielonego, dość niewielkie o kształcie lancetowatym, wyraźnie unerwione . U podstawy posiadają otwartą pochwę liściową i długi języczek. Kwiaty wiatropylna, kwiatostan w postaci długiej na 15 cm wiechy. Białawe, podłużne i drobne kłoski wytwarzają jeden kwiatek. Pokrój zielona roślina, tworząca rozłogi i luźne kępy. Łodyga jej źdźbła wysokie na 40-100 cm są dość obficie i równomiernie ulistnione. Nasiona oplewione ziarniaki o barwie szaro-brunatnej, szerokości do 0,3 mm i długości do 1,5 mm.

Biologia i występowanie


Roślina wieloletnia, rozwija się późną wiosną wiosną, kwitnie pod koniec czerwca. Gatunek charakterystyczny klasy Molinio-Arrhenatheretea.


Trawa uprawna o bardzo dobrych właściwościach pastewnych. Stosowana na wilgotne łąki i pastwiska. Gatunek bardzo lubiany przez konie. Naturalne siedliska to łęgi.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-05-01 14:53:59]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=47688315. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-12-26].