Klon jesionolistny Acer negundo

Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju klasyfikowany do sekcji Negundo i serii Negundo. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej i Środkowej (na południu sięga do Gwatemali i stanu Chiapas w Meksyku). Zawleczony, zdziczały i w pełni zadomowiony w wielu częściach świata, także w Polsce. Do Europy i Polski introdukowany został w XVIII-XIX wieku (kenofit). Występuje powszechnie niemal w całym kraju z wyjątkiem części Pomorza i Polski północno-wschodniej. Zaliczany jest do roślin inwazyjnych – niebezpiecznych dla rodzimej flory.

Liście naprzeciwległe, nieparzystopierzaste, składające się z 3-5 (9)listków na krótkich łodyżkach, osiągają długość 15 cm. Górna powierzchnia liści zielona, dolna owłosiona. Poszczególne listki są owalno-lancetowate i zaostrzone o brzegach nieregularnie piłkowanych. Kwiaty rozdzielnopłciowe (gatunek dwupienny), męskie kwiaty mają kształt wiszących pęczków, żeńskie zebrane w grona. Pokrój osiąga wysokość 10-15 (20) metrów. Ma szeroką i nieregularną koronę. Rośnie szybko, ale jest krótkowieczny. Jego kruche gałęzie są często łamane przez wiatry lub śnieg.

Biologia i występowanie


Najlepiej rośnie w mieszanych lasach liściastych rosnących na żyznych, wilgotnych glebach. Bardzo odporny na suszę, zanieczyszczenia powietrza oraz mrozy.


Roślina ozdobna sprowadzona do Europy w XVII wieku, z czasem zdziczała, rozsiewa się naturalnie często zachwaszczając otoczenie. Obecnie wyhodowano wiele odmian o kolorowych liściach często z barwnymi obwódkami, które często sadzone są w ogrodach przydomowych. Zwykle są to formy szczepione na pniu.
Sposób uprawy: Sadzony z gotowych sadzonek. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Najlepiej rośnie na miejscach słonecznych. Chcąc uzyskać ładny, zagęszczony wygląd korony należy ją systematycznie przycinać.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-01-28 05:09:39]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52302676. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-04].
  • Taxon: Acer negundo (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-04].
  • Adam Zając, Maria (red.) Zając: Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce. Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001. ISBN 83-915161-1-3.
  • Gatunki obce w Polsce. Instytut Ochrony Przyrody PAN. [dostęp 2017-03-05].
Przypisane cechy
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina inwazyjna
ogólne roślina ekspansywna
ogólne kenofit
forma życiowa wg Raunkiæra megafanerofit
faktura kory gładka
kolor kory szarobrązowa
kolor kory oliwkowozielona
spekania kory podłużnie bruzdowate
kształt Korzenie podziemne
system korzeniowy rozległy
system korzeniowy płytki
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu wiecha
pienność roślina dwupienna
brzeg liścia ząbkowany
kształ pąków owalne
szczyt zaostrzony
typ liści nieparzyście pierzastozłożony
ulistnienie ogonek liściowy obecny
okres dojrzewania owoców wrzesień
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców orzechy
rodzaj owoców skrzydełka
pora kwitnienia marzec
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia wyprzedzające rozwój liści
siedlisko Wilgotne lasy i zarośla
siedlisko Brzegi wód
siedlisko Tereny podmokłe i zabagnione
siedlisko Lasy liściaste
siedlisko Zbiorowiska nadrzeczne
siedlisko Tereny ruderalne. Siedliska antropogeniczne
siedlisko Olszyny
siedlisko Łęgi