Jodła kalifornijska Abies concolor

Jodła kalifornijska, jodła jednobarwna (Abies concolor (Gordon et Glend.)Lindl. ex Hildebr.) – gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych. Występuje w centralnej części Ameryki Północnej, na obszarach górskich w Kalifornii, Utah i Kolorado. W Górach Skalistych rośnie na wysokościach do 3500 m n.p.m.

Liście bardzo długie igły (4-7 cm), miękkie, szablasto wzniesione, z zaokrąglonymi wierzchołkami, z obu stron szarozielone lub niebieskawe. Szyszki stojące, długości 7-13 cm, walcowate, w odcieniach zieleni i fioletu. Pokrój regularny, wyniosły, wąskostożkowy pokrój. Korona z zaokrąglonym wierzchołkiem. Pień dorasta od 20 do 40 m wysokości.

Biologia i występowanie


Gatunek szybko rosnący. Po 15 latach w klimacie umiarkowanym w Europie Środkowej osiąga ok. 6 metrów wysokości.
tolerancyjny w stosunku do siedliska. Wykazuje dużą odporność na mrozy. Dobrze rośnie na otwartych i wietrznych stanowiskach. Rośliny tego gatunku są światłożądne, na stanowisku ocienionym rosną słabiej i szybko gubią dolne gałęzie. Dobrze rosną na średnio wilgotnych, suchych lub żwirowatych glebach, ubogich w składniki odżywcze. Jest to jodła najbardziej odporna na suszę i zanieczyszczenie powietrza.


Roślina ozdobna: sadzona najczęściej w parkach jako soliter lub w grupach. Bardzo efektowna.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 18:52:11]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=49327693. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (ang.). [dostęp 12 czerwca 2009].